Walka z zanieczyszczeniem

Walka z zanieczyszczeniem

Raptem parę dni temu było można obchodzić Dzień Czystego Powietrza.Z tego powodu powinno się nabrać nieco refleksji nawiązujących do ogromnego problemu, pojawiającego się w okręgu całego kraju. Mowa tu jak wiadomo o smogu, który z pewnością może okazać się dla dużej części społeczeństwa naprawdę niebywale katastrofalny. Niekorzystne substancje chemiczne, które wdychamy zasadniczo codziennie, bez wątpienia mają do czynienia z rozszerzaniem się wszechobecnego koronawirusa, z którym zmaga się praktycznie cały świat już niecały rok. Z pewnością warto nieprzerwanie nauczać czym jest zatrucie środowiska oraz jakimi metodami można z takim kłopotem walczyć.


Z okazji Dnia Czystego Powietrza w kilku programach telewizyjnych poruszony został właśnie ten temat. Należy być świadomym tego, że aktualnie w Polsce zaczął się grzewczy sezon, a razem z nim powrócił również problem smogu. Skuteczne i ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań to jeden z najskuteczniejszych sposobów na przeciwdziałanie degradacji środowiska. Większość smogu w Polsce wyrabiamy my sami w naszych domach, o czym zrelacjonował Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeżeli nie wyeliminujemy kotłów zanieczyszczających nam środowisko, wówczas nie rozwiążemy tego problemu.


Oprócz tego, w walkę ze zdegradowanym powietrzem podpiął się także Zespołów Elektrociepłowni PAK. Prezes spółki Piotr Woźny orzekł, iż produkowana przez tę spółkę energia za mniej więcej 10 lat będzie zeroemisyjna. Pamiętajmy więc o tym, że problem ze smogiem oraz z COVID można ze sobą bezpośrednio połączyć. Plaga SARS-CoV-2 miała swój początek w miejscach o niebywale wysokiej degradacji środowiska, czyli w przemysłowych regionach Chin oraz włoskiej Lombardii.


W aspekcie smogu bez żadnych wątpliwości warto też być świadomym tego, co w praktyce jest pierwszorzędną przyczyną. Mianowicie jest to tzw. niska emisja, odpowiadająca za wystąpienie w powietrzu co niemiara destrukcyjnych substancji takich jak PM10, PM2,5, SO2 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy dla człowieka a także dla całego środowiska, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową, metale ciężkie bądź też chociażby dioksyny, czyli związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Wiedza dotycząca tych wymienionych właściwości jest nieprawdopodobnie istotna, głównie z powodu naszego zdrowia oraz zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.