Zaraz zaczną się wybory prezydenta w Stanach

Zaraz zaczną się wybory prezydenta w Stanach

W tym roku Ameryka odda swój głos na przyszłego prezydenta. Na ten moment urząd ten piastuje Donald Trump i rzecz jasna ubiega się on o kolejną kadencję. Mimo wszystko konkurencja również się stara i 50 dni przed wyborami jest możliwość zapoznać się z badaniami. Jak wygląda sytuacja teraz? Szanse którego kandydata będą najlepiej rokujące? W porównaniu z 2016 rokiem, główny oponent Trumpa ma znacznie lepsze wyniki.

Joe Biden, kandydat partii Demokratów, prezentuje ponad 7 procent przewagi nad aktualnym prezydentem USA. Aczkolwiek komitet Donalda Trumpa nie przejmuje się tym i nie uważa, aby bieżące sondaże przewidywały przyszły wynik głosowania. W 2016 roku sytuacja prezentowała się nawet podobnie - Clinton w ostatnim głosowaniu również prowadziła, jednakże ta przewaga nie okazała się bardzo wielka. Było to zaledwie 2,3 procenta. Pomimo że Hillary Clinton miała wyższość oraz zdobyła większą liczbę głosów, jeśli weźmiemy pod uwagę całe USA, została pokonana w starciu z obecnym prezydentem.

Ciekawe jest to, iż w Ameryce nie stanowi o ilość pojedynczych głosów nie stanowi o wyniku. Przesądzający okazuje się głos elektorów - w każdym stanie jest określona ich ilość i zależy ona od liczby mieszkańców w danym stanie. W tym momencie wojuje ze sobą przede wszystkim pięć stanów - Pensylwania, Wisconsin, Michigan, Arizona oraz Floryda.

W każdym z wyżej wymienionych stanów sondaże różnią się między sobą. W części stanów przewodzi Donald Trump, w innych stanach Biden. Sytuacja zatem nie musi być przewidywalna. Wszystko oczywiście zależy od przeważających ideologii w konkretnej części USA - gdzieniegdzie mieszkańcy reprezentują typowo republikańskie poglądy, a czasem będą to przede wszystkim demokratyczne podejście. Mimo to chociażby w stanach typowo republikańskich w ostatnim czasie miały miejsce ogromne zmiany. Sporo dzięki nowym, młodym mieszkańcom, którzy przedstawiają liberalne postawy, a podejmują decyzję o przeprowadzce ze względu na domy w niskich cenach. Tego typu podpisy mogą mieć znaczący wpływ na powołanie następnego reprezentanta kraju.

A jak wyglądać będzie głosowanie w okresie pandemii? Przez epidemię wybory zostaną wydłużone, gdyż rozpoczną się już w tym miesiącu. Duża większość obywateli chce głosować metodą korespondencyjną.

Pozostaje więc poczekać na dalszy rozwój sytuacji - biorąc pod uwagę ostatnie wybory, nic nie będzie do końca 100% pewne a kierowanie się sondażami się może okazać nietrafione.